אודות עולמות

תכנית לימוד בעיון.

מיועדת למסירת שיעורים בקבוצות לימוד מתוך דפי מקורות, ודפי עזר להכנת השיעור, במגוון סוגיות הלכתיות ובירורי מנהגים.

התכנית מתאימה לכל סוגי ורמות הלימוד.

מעניקה אמצעים נוחים בידי הלומדים, להתענג בהנאה צרופה מטעמו המתוק של הלימוד בעיון.

נותנת כלים למסירת שיעור עיוני, גם למי שאין עיתותיו בידו להכין שיעור בכוחות עצמו.

עולמות - מלבה את ניצוץ אש התורה הגנוז בלבות שומעי השיעור ללהבה בוערת, מחממת לב ונפש.

 

 עולמות היא תכנית לימוד בעיון, שמטרותיה בראש ובראשונה, להגיש בפני הקהל הרחב את סוגיות ההלכה עם מקורותיהם, בכדי להאהיב את לימוד התורה בעיון, להציג את היופי הלמדני הנותן טעם "מתוק" בלימוד התורה, ולהראות את רעננות התורה הקדושה ומשפטיה, בתוך הווית החיים היום יומית.

אלפי יהודים, בעיקר בשנים האחרונות, נחשפים לעולם התלמוד וההלכה לראשונה בחייהם, ללא שטעמו את טעמו המתוק של לימוד עיוני מימיהם.

ומן העבר השני. עד לפני שנים לא רבות, בכל עיר ועיירה, לאחר השעות בהם טרחו להביא טרף לביתם, היו יושבים רבים בבתי המדרש לעסוק בלימוד התורה הקדושה, מידי יום ביומו, שעות לא מעטות. גם היום, רבים חפצים לחזור לטעם של פעם, לטעם המתוק הזכור מימי הישיבה, לשנות העונג בהתעמקות בנבכי סוגיא, לזמני ההתנצחות בריתחא דאורייתא, עם החברותא, ובשיעורים. לטעם ההנאה אשר טרם התפוגג. אך במציאות זה לא קורה. טרדות הזמן ועמל הפרנסה דחקו בשנים האחרונות את הלימוד העיוני ממפתן דעתם של רבים. מעטים העוסקים בלימוד עיוני מעמיק של סוגיא, כפי שהיה פעם, ועל אחת כמה וכמה שאך מתי מעט, משמשים בעצמם כמגידי שיעורים בעיון.

אלו שואלים - איך ומתי חוזרים לטעם של פעם. וביד מי שלא טעם טעמו של לימוד, יש לתת כלים לצלול במעמקי סוגיא תלמודית ולברר שאלה ותשובה בהלכה, ובעיקר, לעורר בהם חשק ורצון להצטרף למעגל חיי התורה.

 

עולמות - תכנית לימוד בעיון

לאחר חג הפסח תשס"ח, יצאה לדרך תכנית הלימוד עולמות, ביוזמתו של צבי רייזמן, איש עסקים בלוס אנג'לס, ומחבר ספרי 'רץ כצבי', המוסר בקביעות שיעורי תורה למדניים ברבים, ולאור נסיונו הרב בהרבצת תורה בעיון בקרב ציבור העושה לפרנסתו, אך מעוניין לשמור על רמת לימוד עיונית גבוהה.

את התכנית מוציא אל הפועל, הרב יעקב יהודה זילברליכט, העורך מידי שבוע שיעור בסוגיא בנושא הלכתי הקשור לפרשת השבוע או לאחד מענייני דיומא.

כל שיעור מורכב מדפי מקורות של סוגיא, המצולמים בצורתם, ויוצאים לאור הן במהדורה מקוונת (בפורמט PDF) והן כחוברת מהודקת.

דפי המקורות נותנים ללומדים תמונה כללית של הסוגיא, ובד בבד מאפשרים לרדת לפרטים, ולדון בזוויות השונות של הסוגיא, ובשאלות רבות המסתעפות ממנה.

לדפי המקורות מצורפים דפי הכנה למסירת השיעור, המגישים לפני מגיד השיעור תקציר של נושאי הלימוד, אך בהחלט משאירים כר נרחב ליצירה פוריה של מוסר השיעור, למצוא בכוחות עצמו מקורות נוספים להעשיר ולהרחיב את הנושא הנלמד בשיעור.

השילוב בין דפי המקורות ודפי ההכנה, מהווה בסיס יציב ונוח ללימוד ומסירת שיעור תוסס בעיון.

עד היום (ר"ח טבת תשע"ו) יצאו לאור שלוש מאות ושבעים שיעורים בסוגיות שונות, המוצגים כאן באתר.

 

עולמות - יסודות הסוגיא הלכה למעשה

הסוגיות בתכנית הלימוד עולמות, עוסקות במגוון נושאים הלכתיים ובירורי מנהגים, הקשורים לפרשיות השבוע או לנושאי מועדים וענייני דיומא.

באתר ניתנת אפשרות לחפש שיעורים לפי נושאים, ולפי סדר פרשיות שבוע ומועדי השנה.

שיטת עריכת הסוגיות היא:

החל בפסוקי התורה ומדרשי חז"ל, דרך סוגיות הש"ס ודברי רבותינו הראשונים והאחרונים, פסקי מרן השו"ע, הרמ"א והמשנה ברורה, וכלה בספרי השאלות והתשובות וספרי ליקוטי ההלכה היוצאים לאור בזמנינו.

בכל אחד מהשיעורים יכול הלומד למצוא את יסודות הנושא, חילוקים למדניים והגדרות שהתחדשו בין כתלי בתי המדרש המנהירים את הבנת הסוגיא. ובסוף השיעור מיוחד מקום נכבד לסיכום הדעות השונות ההלכה למעשה.

בכך ייחודה של התכנית, המשלבת ניחוח משובח של לימוד העיון עם הדרך לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא.

הנסיון מוכיח, כי דרך זו של לימוד מגבירה את הטעם בלימוד, הופכת אותו למתוק ומענג. הלומדים יוצאים מכל שיעור עם אוצר ידיעות חדשות, ומסקנות ההלכתיות העולות מכל שיעור, הנותנים טעם של עוד...

 

עולמות - ארגון שעורי תורה

שיעורי עולמות מועברים דרך הדואר האלקטרוני לכמאתיים קבוצות לימוד בכל רחבי העולם (רשימת מיקומי השיעורים ברחבי העולם מופיעה באתר). 

הדרך לארגון וייסוד שיעורים בתכנית הלימוד עולמות פשוטה בתכלית:

פתיחת הקבוצה: מתבצעת לאחר גיבוש של ארבעה - חמישה לומדים קבועים [לכל הפחות], המתאספים לשיעור חד שבועי, הנמסר על ידי אחד המשתתפים [במקומות רבים, מוסרים כמה מהמשתתפים את השיעור בתורנות ביניהם, ויש מקומות שהשיעור נמסר על ידי מגיד שיעור קבוע].

השיעור: מתקיים במתכונת לימוד משותף של הסוגיא בהכוונת מגיד השיעור,  כאשר כל אחד מהמשתתפים מוסיף נופך משלו לדברים הנלמדים בצוותא.

משתתפי השיעור: מחזיקים בידם חוברת של דפי המקורות של הסוגיא הנלמדת בשיעור, מהם לומדים בשיעור.

מוסר השיעור: מקבל מבעוד מועד, את מערך דפי המקורות של השיעור, בצירוף הדרכה והכוונה מפורטת למסירת השיעור, כדי שיוכל להתכונן לתפקידו כדבעי.

בדרך זו יש למגיד השיעור כלים טובים להכנת השיעור, והוא כמובן, יכול לפתח את הסוגיא לכיוון הרצוי בעיניו, ולתכנן כראוי את מסירת השיעור בהתאם לזמן העומד לרשותו, ולרמת הלימוד של המשתתפים בשיעור, וכמובן, להוביל את הלימוד המשותף במהלך השיעור.

תן לחכם ויחכם עוד: חשוב לציין כי מטרת השיעורים לגרום, הן למוסרי השיעור והן למשתתפים בו, להוסיף לקח ולהמשיך ולדון בזוויות נוספות של הסוגיא, להעיר ולהאיר את הנושא הנלמד בפנים חדשות.

מיקום השיעורים: בבתי כנסת, בתים פרטיים, במשרדים ובמקומות עבודה. יש קבוצות לימוד בישיבות, בתי ספר, ובמדרשיות תורניות, ויש בבסיסי צה"ל ובמוסדות ציבור. לשיעורים המתקיימים בבתים פרטיים, ערך מוסף באור התורה המקרין על כל בני הבית, ומעמיק את האהבה, ההערכה והקשר ללימוד.

תמיכה: לאחר רישום באתר, ניתן להוריד את השיעורים מהאתר במהדורתם המקוונת, ואף לקבל חוברות של דפי המקורות למסירתם ברבים. כמו כן, אפשר לשאוב מידע נוסף בענייני השיעורים, בתגובות המצורפות לשיעורים המופיעים באתר, ובדיונים המתנהלים בפורומים השונים. ואף ניתן ליצור קשר, כדי לקבל מידע או סיוע, בארגון השיעורים ומסירתם.

 

עולמות - כולם מצטרפים להצלחה

מאז החלה תכנית עולמות לקרום עור וגידים, נמסרים כאמור, יותר ממאתים ם שיעורים קבועים בתכנית הלימוד, המרכזים סביבם יותר מארבעת אלפי לומדים ברחבי העולם, מלבד כחמשת אלפי מנויים קבועים באתר.

כולם מספרים על ההנאה הגדולה מהלימוד. החל במי שנחשף לראשונה בחייו לעולם הקסום של לימוד התורה בעיון, וכלה ביוצאי הישיבות החוזרים באחת לחוויות שנות לימודיהם בעבר. הכל מציינים את התענוג הגדול מאווירת החבורה, המתאחדת סביב חידושי תורה, ידיעות ומראי מקומות חדשים ומעניינים. ומדגישים את ההרגשה הנעימה של חוויית לימוד מעמיק.

שיעור של עולמות הוא שעה של קורת רוח בעולם הזה ובעולם הבא.

אין ספק כי הצלחה זו הינה פרי כמיהה המקננת בלב רבים החפצים, לחזור לסגנון הלימוד העיוני שהורגלנו בו. ופרי חפצם של אחרים, המעוניינים להכיר ולפגוש את החכמה היהודית הנצחית, שטעמה לא פג עד עצם היום הזה.

ציבור לומדי התורה, שהתרחב מאד בשנים האחרונות, שמח לשוב לחמימותן של הסוגיות העמוקות בהם עסק בצעירותו, בכל הלהט והמתיקות. ואתו עמו, ציבור גדול שטרם למד סוגיא במתכונת עיונית, המשתוקק להכיר את ארון הספרים של אבות אבותיו.

ויד כולם אוחזת ושלובה בשרשרת מסורת הדורות, מקבלי התורה מפי הגבורה בהר סיני.

  צבי רייזמן - מחבר ספרי רץ כצבי

בוגר ישיבת ה'ישוב החדש' בתל אביב, וישיבת 'חברון' בירושלים, הממשיך במסורת אביו הרה"ח ר' השיל זצ"ל, בדרך המשלבת בין קמח ותורה, וממזגת מסחר בעסקים מסועפים עם מסירת שיעורי תורה בעיון, וחיבור ספרים בהלכה ובמחשבה.

את יסודות לימודו ואורחות חייו קיבל ממורו ורבו, הגאון רבי יהודא קולודצקי זצ"ל, ראש ישיבת ה'ישוב החדש', אשר החדיר בתלמידיו את השאיפה לשלמות והצטיינות בכל תחום. ולהבדיל בין חיים לחיים, את דרך הלימוד בעיון, קנה ממורו ורבו, הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א, ויתר רבותיו בישיבת חברון, מהם קיבל את הכח המניע להיות שקוע בעיון התורה ולחדש חידושים, ולהרביץ תורה ברבים.

המעיינים בספריו ובשיעוריו (הנמצאים באתר – במדור 'רץ כצבי') אינם יכולים להעלות על הדעת, כי מחברם הוא איש עסקים, ותמכין דאורייתא.

באתר (מדור שיעורי רץ כצבי) יותר ממאתיים וחמישים משיעוריו הניתנים להורדה, מערכות שלמות של שיעורים מקיפים בדרך הלימוד הישיבתית, המוגשות בשפה ברורה ובהירה, קולחת ושווה לכל נפש, במגוון נושאים שונים: ענייני אורח חיים, מועדים, ענייני יורה דעה וכהונה. וחוברות להן, מערכות שיעורי מחשבה הבנויים על יסודות המוסר והחסידות, ומסודרים סביב חודשי השנה.

ספרי רץ כצבי, זכו להסכמות נלהבות מגדולי התורה, אדמו"רים וראשי ישיבות, והינם פרי עבודה רבת שנים של מסירת מספר שיעורי תורה קבועים בפני ציבור רחב במקום מגוריו, לוס אנג'לס, ובמקומות רבים אחרים ברחבי העולם כולו.

המעיין בהם, צועד בבטחה במשעולי הסוגיא, החל מדברי הראשונים וכלה בדברי הפוסקים, תוך כדי דיון בשאלות אקטואליות וניתוח הגיוני ומחודד, ומתרשם מטעמו המתוק של לימוד התורה בעיון, המוביל לעתים למסקנות חדשות ומפתיעות, ואף נותן מענה לשאלות רבות שנתקלים בהם במציאות החיים, ובפרט בעידן המודרני.

 הרב יעקב יהודה זילברליכט

יליד העיר תל אביב (תשל"ג), בוגר ישיבת ה'ישוב החדש' בתל אביב, וחניך ישיבת 'חברון' - כנסת ישראל, בירושלים, בין השנים תשנ"א-תש"ס. במשך שנות לימודיו בישיבת חברון זכה ללמוד בחברותא עם מרן ראש הישיבה, הגאון רבי שמחה זיסל ברוידא זצ"ל, ואף לשמשו בקודש קרוב לשבע שנים, ונסמך על ידיו לרבנות.

במקביל, ערך והוציא לאור את שיעוריו של ראש הישיבה בפירוש הרמב"ן על התורה, בסדרת הספרים 'שם דרך' (עשרה כרכים).

גר בבני ברק, מכהן כראש כולל בבית המדרש הגבוה להוראה ורבנות - 'שירת דבורה', בתל אביב, ומשמש ר"מ בישיבת 'נהורא', במבוא חורון.

בנוסף, נמנה על חברי מערכת אוצר הפוסקים בירושלים, ומרצה למקצועות היהדות בסמינר למורות בית יעקב 'בית המורה' בבני ברק, ובסמינר בית יעקב החדש, תל אביב.

הוציא לאור את הספר 'עקבי דרך' על מועדי השנה ועל כתבי הרמב"ן, וספר 'ודברת בם' על מועדי השנה. ערך את ספר 'דעת חיים' (שיחות הגר"ח ואלקין), וסדרת ספרי 'רץ כצבי' (עשרה כרכים), והשתתף בעריכת כתבים, שיעורים וקבצים תורניים רבים נוספים.

 התמצאות באתר

אתה מוזמן לקבל מידע נוסף על עולמות, כיצד תוכל גם אתה להצטרף לשיעור קיים של עולמות, או לפתוח שיעור חדש נוסף - בדף הבית, בהקשה על הלשונית התמצאות באתר.

 

עגלת קניות

Your Cartטרם התווספו פריטים לעגלת הקניות

  בראשית

  שמות

  ויקרא

  במדבר

  דברים

  נושאים

  מועדים

  הקדשות

  לעילוי נשמת

  הרה"ח רבי יהושע השיל רייזמן ז"ל נלב"ע י' טבת תשס"ט

  ת.נ.צ.ב.ה.

  לעילוי נשמת
  אבינו, חמנו וסבנו האהוב
  ר' יעקב צבי חיים (הרווי בורטון)     
  בן שרה גיטה ושלמה זלמן הלוי ז"ל
  אציל הנפש, איש האמונה והגבורה
  שהנחיל לנו כי צדקת ה' צדק לעולם ותורתו אמת
  תנצב"ה

   

   


  תנצב"ה

  לעילוי נשמת

  איש חסיד וירא שמים שייף עייל ושייף נפיק
  הרה"ח ר' אליקים גצל בן הר"ר יעקב יהודה ז"ל זילברליכט
  נלב"ע כ"ג אדר תשמ"ג

   

  לעילוי נשמת

  אשת חיל עטרת בעלה, גמלה צדקה וחסד

  כיבדה הוריה באהבה ומסירות, חינכה צאצאיה לתורה ולמצוות

  אוד מוצל מאש, נזדככה בייסורים וקבלתם באהבה

   

  מרת זיסל הניה (נעמי) זילברליכט ע"ה

  בת הרה"ח שלום יוסף הירשפרונג ז"ל

  נפטרה במוצאי יום הולדתה, אור לח' תשרי תשע"ו

  ת.נ.צ.ב.ה.

  התודה והברכה

  לכל המסייעים לבניית אתר עולמות

  ובראשם

  הר"ר ישראל ויינגרטן ורעייתו הי"ו

  על מסירותם הנפלאה לבניית אתר עולמות
  במקצועיות רבה בסבלנות ובחן

  הר"ר מנחם שטיינר הי"ו
  שתרם מזמנו ומכשרונותיו לבניית אתר עולמות
  הר"ר יחיאל זאב הכהן קרימלובסקי הי"ו

  שתרם מזמנו ומכישוריו המבורכים

  למען הצלחת הקמת אתר הבית של עולמות

  בורא עולם יברכם בכל מילי דמיטב
  בבריות גופא ונהורא מעליא

  וזכות הרבים תעמוד להם לעד

  לעילוי נשמת
  גאון התורה והמוסר
  מרן ראש הישיבה
  הגאון רבי שמחה מרדכי זיסקינד ברוידא זצ"ל
  שהרביץ חכמה ויראה ושם דרך
  בהיכל ישיבת חברון למעלה מיובל שונים

  נלב"ע ביום הנף ט"ז ניסן תש"ס

  לעילוי נשמת
  מרת נחמה בת ר' שלמה יהלומי ע"ה
  נלב"ע ביום ז' באדר תשע"ח
  תנצב"ה  הוקדש על ידי משפחתה